Bűnmegelőzési program megvalósítása, végrehajtása elsősorban elkötelezettség kérdése. Gondolkodásmód, mely hosszú távú befektetést, kreativitást és probléma orientált gondolkodást igényel. A bűnüldözés a lehetséges megvalósítása, míg a bűnmegelőzés a lehetőségek művészete. (Bismarck klasszikusát kissé átformálva!) A XV. kerületi Önkormányzat elkötelezett a biztonságtudatos gondolkodás kialakításában, és mindennapi tevékenysége során következetesen szem előtt tartja az állampolgárok biztonsági érdekeit és szempontjait!
2016. novemberében kezdődött az a szakmai tervező munka, mely a sikeres pályázat benyújtásához vezetett. A Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsa által kiírt pályázat a bűnmegelőzés klasszikus alappilléreivel kapcsolatban fogalmazta meg a pályázható lehetőségeket. Ezek közül sikerült az önkormányzat szakmai csapatának kiválasztani és megvalósítani azokat az elemeket, melyek leginkább illeszkedtek a kerület korábbi programjaihoz, jelenlegi problémáihoz és az aktuális közbiztonsági helyzethez. 2017. áprilistól – augusztusig sikeresen valósult meg az alapprogram. Ennek elemei a településbiztonság, gyermek-és ifjúságvédelem és az áldozattá válás megelőzése (időskorúak biztonsága). A színes programok helyszínei közterületektől és konferencia termekig minden korosztály számára nyújtottak vonzó programokat. A közlekedés biztonságtól a káros függőségekig, mediációtól a gépjárművek biztonságáig tartott a változatos forgatag.
Leginkább sikeresnek mondható elem a vagyonbiztonság tárgykörében létrehozott internetes vagyonvédelmi centrum. Az oldal mára számos aktualitást felmutató, kedvelt és hasznos tájékozódási ponttá vált. Létrehozása óta több tízezer látogatót vonz, interaktív megoldásai megmozgatják a közbiztonság iránt érdeklődő, elkötelezett polgárokat.
A rendészeti szervek, legyen az bűnüldözés, vagy megelőzés, eminens feladata a közbizalom elnyerése, megőrzése és lehetőség szerint folyamatos magas szinten tartása. A társadalommal együtt működő hatóság mindig sokkal hatékonyabban lép fel, mint azok, amelyek uralmi típusú megközelítést alkalmaznak. A közbizalom erősítésének fontos eszköze és módszere a rendszeres kitelepülés olyan forgalmas helyeken, ahol a lakosság nagy számban fordul meg, és módja van személyesen találkozni a rendészeti szervek dolgozóival, civil aktivistákkal és felteheti kérdéseit. Az alapprogram indulásától egészen 2018. decemberéig rendszeresen tartottunk kitelepüléseket (Pólus és Ázsia Center), kiemelt jelentőségű kerület által szervezett ünnepi alkalmakkor is jelen voltunk! Kérdőíveink, hasznos leporellóink nagy számban kerültek kiosztásra az érdeklődő állampolgároknak.
Külön programpontként valósult meg az áldozattá válás megelőzésével kapcsolatos előadás sorozat az idős korosztály tagjai számára. Általános ismereteken túl olyan szakmai részterületek is bemutatásra kerültek, melyek feltárták a lehetséges összefüggéseket egyes életkori sajátosságok és a bűncselekmények áldozattá válásának valószínűsége között.
A program eredményes megvalósításához nélkülözhetetlen az abban közreműködő szervezetek munkatársainak elkötelezettsége, és szakmai tapasztalata, vezetőik magas szintű elkötelezettsége. A XV.kerületi Rendőrkapitányság, a XV. kerületi Önkormányzat Hatósági Főosztály Rendészeti Osztály, Palotai Polgárőrség munkatársai, tagjai minden kitelepülésen részt vettek, aktivitásukkal növelve a rendészeti szervek elismertségét. A gyermek-és ifjúságvédelem területén dolgozó szakemberek, a KOMA Bázis művészei, aktivistái, az idősek klubjait vezető és irányító szakemberek (Népjóléti Főosztály) a bűnmegelőzés fontosságát elismerve aktívan elősegítették a program sikerét.
Az „Add a kezed” szlogen és logó, mára már védjeggyé vált, mely a kerületi szakemberek szakmai tevékenységének is köszönhető. A hűtőmágnesek, kiadványok, tollak egyéb figyelemfelkeltő és főképp hasznos információkat hordozó eszközök rendezvényeinken rendkívül keresettek voltak.
A kötelezően előírt hat hónapos fenntarthatósági szakaszt követően éppen ezért döntött úgy a kerület vezetése, hogy 2018-ban is folytatódik a program, tisztán kerületi költségvetésből finanszírozva. Ebben az évben témáink az aktuális kérdésekre igyekeztek reagálni. Internetes zaklatások az ifjúság körében, erőszakmentes kommunikáció, általában minden korosztály számára, illetve a klasszikus vagy éppen divatos csalási módszerek bemutatása az idősebb korosztály számára. Decemberi utolsó kitelepülésünkön igyekszünk a vásárlási forgatagban leselkedő veszélyekre felhívni a figyelmet.
Mostanság a biztonság egyes elemei, összetevői igen nagy hangsúlyt kapnak. Minden aktualizálás ellenére nem tekinthetjük a biztonságot másnak, mint komplex rendszernek. Ha ennek egyes elemei tartósan diszfunkcionálisan működnek, a rendszer maga is a normálistól eltérően fog funkcionálni, és ez lerontja az egyén szubjektív biztonságérzetét. A bűnmegelőzés, mint e komplexitás alrendszere, jelentős mértékben korrigálhat és javíthat, hosszú távon biztosíthatja az egyén javuló biztonságérzetét. Ezt a megállapítást támasztja alá a 2016-ban e tárgyban készített közvélemény kutatás is.
A kerületi önkormányzat felismerte, hogy az egyén kreativitásának felszabadítása és bevonása a biztonsággal kapcsolatos tényezők vizsgálatába és az ebből fakadó cselekvésbe, a javuló közbiztonság egyik legfontosabb eleme.
Budapest, 2018. december 3.